Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 22 maja 2021 roku.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zespół Aspergera, II etap edukacyjny, 60 minut
Temat: Ja i moja rodzina – kształtowanie poczucia przynależności do rodziny
Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia przynależności do rodziny
- kształtowanie umiejętności tworzenia krótkich wypowiedzi ustnych
- kształtowanie umiejętności określania pozytywnych cech ludzkich
- kształtowanie wyrażania opinii o członkach rodziny, za pomocą inscenizacji
Cele szczegółowe – uczeń:
- określa, czym jest rodzina
- potrafi określić swoje miejsce w rodzinie
- umie wypowiedzieć się na temat członków swojej rodziny
- potrafi wymienić pozytywne cechy członków swojej rodziny
- umie naśladować członków swojej rodziny
Forma pracy:
- indywidualna
Metody pracy:
- burza mózgów
- dokańczanie zdań
- pogadanka
- gra terapeutyczna – Pozytywne cechy z kapelusza
- inscenizacja
Środki dydaktyczne:
- komputer
- Internet
- interaktywne karty pracy
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – rozmowa wstępna, wprowadzenie do tematu, określenie celu w języku ucznia
Potrafię opisać swoją rodzinę.
2. Czym jest rodzina? – burza mózgów – uczeń wypisuje na tablicy swoje skojarzenia ze słowem rodzina oraz moja rodzina.
https://www.liveworksheets.com/qj1344995eg
3. Ja i moja rodzina – uczeń wymienia najbliższych członków swojej rodziny, określa swoje miejsce w rodzinie.
https://www.liveworksheets.com/uf1892954oc
4. O mojej rodzinie – uczeń losuje członków swojej rodziny i tworzy krótki opis cech zewnętrznych oraz charakteru w postaci wypowiedzi ustnej.
https://wordwall.net/pl/resource/15980713
5. Pozytywne cechy z kapelusza – uczeń losuje pozytywne cechy charakteru wraz z ich opisem i przyporządkowuje je do członków swojej rodziny. Uczeń może dodawać cechy od siebie.
https://wordwall.net/pl/resource/15981799
6. Rodzinne kalambury – uczeń losuje kolejno trzech członków swojej rodziny oraz 3 sytuacje, jego zadaniem jest zainscenizować, jak wylosowana osoba zachowałaby się w danej sytuacji.
https://wordwall.net/pl/resource/15980713
https://wordwall.net/pl/resource/15982131
7. Podsumowanie – Uczeń dokańcza zdanie: Moja rodzina jest jak… ponieważ…
Pytanie do ucznia: Co Ci się podobało w zajęciach, a co nie?
Autor: Marta Gągol – Czytelniczka Portalu