Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – Poznawanie wielozmysłowe owocu truskawki

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 maja 2022 roku.

Temat: Poznawanie wielozmysłowe wiosennego owocu – truskawka

Cele główne: 

  • wielozmysłowe poznawanie truskawki
  • stymulacja percepcji dotykowej – uwrażliwianie dłoni
  • kształtowanie umiejętności zaufania drugiej osobie
  • rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości
  • rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej

Cele szczegółowe – wychowanek:

  • czuje się bezpiecznie podczas zajęć
  • swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
  • odczuwa radość ze wspólnej zabawy
  • koncentruje uwagę na działaniu
  • naśladuje czynności nauczyciela
  • wsłuchuje się w dźwięki i odgłosy

Metody pracy:

  • stymulacji polisensorycznej
  • naśladowcza
  • działania praktycznego
  • swobodnej aktywności

Formy pracy:

  • grupowa
  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

magnetofon, miski, truskawki, tłuczek, pojemniki, farba czerwona, zielona, szablony z ilustracją truskawki, oliwka do masażu

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

  1. Przywitanie dzieci wierszem:

Wszyscy w kole tu siedzimy,

każdy czyjąś rękę trzyma,

i dzień dobry już mówimy.

Tak zabawa się zaczyna.

Zajęcia właściwe:

  1. Oglądanie lub odczuwanie za pomocą dotyku przygotowanych truskawek:
    • branie truskawek do ręki,
    • głaskanie dłońmi oraz pocieranie truskawką po policzku,
    • turlanie truskawki po blacie stołu.
  2. Przygotowanie truskawek (innych niż te wykorzystane w pierwszej części) do jedzenia:
    • mycie truskawek w przygotowanych miseczkach z wodą,
    • gniecenie truskawek za pomocą tłuczka,
    • wąchanie, smakowanie truskawek przez wychowanków,
    • mycie rąk.
  3. Wykonanie pracy plastycznej:
    • namaczanie dłoni w czerwonej farbie
    • rozcieranie farby na ilustracji truskawki,
    • namaczanie palca w farbie zielonej, robienie szypułek truskawek,
    • czynności higieniczne.
  4. Masażyk wykonany przez nauczyciela według instrukcji autora ,,Rzeczka”.
  5. Zakończenie zajęć.

Literatura:

  • Konspekty zajęć dla przedszkoli i szkół cz.1, Kapłon Małgorzata, wyd. Astrum, Wrocław 2019
  • Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, Bogdanowicz Marta, wyd. Harmonia, Gdańsk 2009

Autor: Małgorzata Sudakowska – pedagog specjalny – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz